Komfortní zájezdy s kufrem

Severní Peru

 

Hrob Pána ze Sipánu - Koloniální perla, bohaté město Trujillo - Hliněné město Chan Chan - Nestarší městský komplex obou Amerik Caral - Tajuplný Chavín - Hrůzostrašné reliefy Sechínu - Cajamarca kde věznil Pizarro Inku Atahualpu - Ventanillas de Otuzco - Cordillera Blanca - Huascaran a další.

termínyzájezdletenka
28. 6. - 14. 7. 2014 39 900 Kč 32 000 Kč

REZERVOVAT

Počet rezervací
Termín
Jméno a příjmení *
Adresa
Telefon *
E-mail *
Poznámka
4 + 4 = (ochrana proti spamu)

* povinný údaj

(rezervace je platná 10 dní, není-li dohodnuto jinak)Cesta po severním Peru  míří do oblastí, které jsou „zaslíbenou zemí“ světové archeologie a milovníkům historických památek nabízí unikátní a výrazně bohatší program, než klasický jižní okruh (Cusco, Titicaca, Machu Picchu). Archeologům se na severu v posledních dvaceti let podařilo odkrýt velkou řadu památek z období předinckých kultur, které v mnohém předčí nejznámější památky peruánského jihu.  Mimo bohatou nabídku historických lahůdek je zřejmou výhodou i fakt, že sever Peru zdaleka ještě není přeplněn turisty, ačkoliv je na ně velmi dobře připraven.

Civilizace Inků byla bezpochyby jednou z nejvyspělejších kultur své doby a byla známá především díky zlatu a conquistě, nicméně incké památky, jejichž velký rozvoj trval pouze 96 let soupeří jenom obtížně s velkolepostí památek předinckých kultur, které často měly to štěstí, že se rozvíjely v místech s lepšími možnostmi obživy než mělo 3 300 m vysoko položené Cusco. Právě a především do těchto
míst - mlékem a strdím oplývajícím – míří naše cesta.

Hned jak se oprostíme od hlukem a smogem zasažené Limy, odjedeme do Caralu, velkolepého kamenného města významného nejen svými pečlivě provedenými  kamennými pyramidami, ale především dobou vzniku. Je nestarším stavebním komplexem obou Amerik. Velký rozkvět této lokality nastal již 2 600 let před. n. l.  Je strhující přímo na místě vidět a přitom si klást otázky „Proč právě zde, proč právě Caral, vždyť od Beringovy úžiny je to tak daleko... „

Nocovat budeme již v Huarazu  a další den určitě nevynecháme nádhernou přírodu pohoří Cordillera Blanca s Huascaranem (6 768m), nejvyšší horou Peru a nejvyšší horou tropického pásma vůbec , s pomníčkem připomínající tragédii českých horolezců a fotogenickými  Lagunas Llanganuco.
Odtud sestoupíme cca 2 hod pěšky horským pralesem plným bromélií a stromů Quenual.

Jestliže jsme vážili cestu tak vysoko, určitě
další den navštívíme kamenný komplex Chavín de Huántar datovaný do doby 1 200 let před n.l. Nalézá se vysoko v horách (3 250 m) a patří k nejvýznamnějším památkám Peru.  Zaujme především složitými labyrinty uvnitř staveb a tajemnými kanály protínajícími budovy i náměstí, které zřejmě sloužily jako zvukovody a umožnily neslýchané  zvukové efekty během obřadů. Stísňující pocity vyvolávají klikaté temné labyrinty i Lanzon - 4 metrový dokonale opracovaný obelisk ve tvaru oštěpu, který protíná ústřední  křižovatku úzkých chodeb.
Na severu Peru bylo v nejdůležitějších lokalitách otevřeno během posledních dvou let 5 moderních, opravdu úchvatných muzeí a ani v Chavínu je nevynecháme.

Přes Sechín, jehož hrůzné a krvavé reliéfy je potřeba vidět, neboť patrně nevyhnutelně k předinckým kulturám patří, dojedeme do Trujilla.

Po nocování v relativně skromném Huarazu, nás překvapí  velkoryse postavené Trujillo, bohaté kypící velkoměsto, patřící opravdu Peruáncům a nikoli turistům. Běhen cititour nás Trujillo zajisté nadchne zachovalou koloniální architekturou, důležitější však je Chan Chan, největší hliněné město světa, které mohlo pojmout až 200 000 obyvatel kultury Chimů. Město má ve svém centru několik paláců, například palác Tschudi, který také navštívíme. Cestou uvidíme i chrám Huaca Arco Iris. Při pěkném počasí lze využít i koupání v moři a pro vodní hrátky si půjčit malé čluny z rákosu - caballitos de totora.

Další den nás zcela zaujmou pyramidy Huaca de la Luna a Huaca del Sol.  Huaca de la Luna je velké ceremoniální a náboženské centrum. Velikost náměstí a velikost barevné výzdoby, která ho lemovala svědčí o úporné potřebě ohromovat lidi, kteří se tu scházeli. Velká část barevných hliněných reliéfů je dobře restaurována a dává vyniknout významu a monumentálnosti stavby.

Abychom svůj zájem přiměřeně rozdělili mezi peruánské pobřeží a vnitrozemí, budeme pokračovat do Cajamarcy.  Město Cajamarca proslavil španělský dobyvatel Francisco Pizarro společně s Inkou Atahualpou, který se  zde v době zajetí  marně snažil vykoupit svůj život a nechal proto určenou místnost naplnit do výšky asi 1,6 m jednou zlatem a dvakrát stříbrem. To ale zdaleka není nejzajímavější místo, město překvapí zachovalou koloniální architekturou i zajímavým  a malebným skalním pohřebištěm Ventanillas de Otuzco.

Další den nás čeká okolí Cajamarcy, pěkná příroda a fotogenická krajina s bizarními skalními útvary při výletu k důmyslnému zavlažovacímu kanálu Cumbe Mayo. Den zakončíme odpočinkem v inkových lázních Baňos del Inka, proto si vezměte s sebou plavky.

Další den si po přibližně 6 hodinovém přesunu prohlédneme významné pyramidy v oblasti lesa Pomac. Z vyhlídky v Túcume uvidíme nejen pozůstatky hliněného města ale i 26 pyramid, které byly jeho součástí a jejichž útroby stále ještě nevydaly svá tajemství. Nevynecháme strom Algarobo, jenž je otcem stromů v rezervaci Pomac.

Další den začínáme pyramidou, ve které byl nalezen Pán ze Sipánu. Objev jeho neporušeného hrobu je přirovnáván bohatostí a významem k objevu hrobky Tutanchamona.  V Lambayeque navštívíme perfektní  Museo de Tumbas Reales de Sipan.

Po tomto intenzivním poznávacím programu nás čeká návrat do Limy, který můžeme volit variantně:
1)    Cestovat do Limy letadlem
2)    Zvolit o něco méně pohodlnou variantu a po Panamericaně (která v této oblasti je dosti rovná a kvalitní)  cestovat přes noc autobusem. Ani to není špatná varianta, můžeme  vás ujistit, že peruánské noční autobusy dosahují vyššího komfortu než denní spoje. Většinou mají v jedné řadě 3 opravdu pohodlná sklápěcí sedadla s podnožkou.
Další den nás čeká citytour Lima, prohlídka posledních tržišť, limská muzea, dobrý oběd a večeře, ještě jeden nocleh v Limě a odlet do Evropy. Návrat je díky časovému posunu vždy až následující den.


1.den: Odlet z Prahy a přílet do Limy.

2.den: Z Limy do Caralu a potom do Huarazu, eventuelně zajížďka do Paramonga (cesta cca 8h).

3.den: Příroda kolem Huarazu. Cordillera Blanca, Huascaran, laguny Llanganuco.

4.den: Chavín de Huántar, celodenní výlet z Huarazu.

5. den: Huaraz - Sechín - Trujillo mikrobusem cesta (cca 8h cesty).

6.den: Trujillo.


7.den:
Trujillo.


8.den:
Přejezd do Cajamarcy (cca 6h).

9.den: Cajamarca.

10.den: Cajamarca.

11.den: Přejezd do Chiclaya, (cca 7h) Vyhlídka v Túcume, les Pomac.

12.den: Ciclayo a přesun do Limy.

13.den: Lima citytour,
procházka čtvrtí umělců a bohémů Miraflores a Barranco. Rozloučení s kontinentem v restauraci nad šumícím mořem v dobré restauraci.

14.den:
Odlet do Prahy.

16.den:
Přílet do Prahy.

Cena zahrnuje: Českého průvodce. Místní průvodce. Dopravu po Peru. Noclehy v pěkných příjemných hotelích a hostelech.
Víza a poplatky: Víza nejsou do Peru potřeba.
Cena nezahrnuje: (platí se na místě): Fakultativní programy. Odletové taxy Lima cca 32 USD. Stravu. Vstupné do památek apod.
Nástupní místa: Praha (CZ), Lima (Peru).


Termíny:

číslo zájezdu termíncena zájezduCena INKA    cena letenkypoznámka
1405 28.6.-14.7.2014 39 900 Kč  32 000 Kč


zpět <<<

Zájezd Severní Peru |

Zájezd Severní Peru | Chan Chan

Zájezd Severní Peru | Pán ze Sipánu - nášnice

Zájezd Severní Peru | Pouliční prodej v Cajamarca

Zájezd Severní Peru | Náš hotel v Cajamarca

Zájezd Severní Peru | Život v Trujillo je sladký

Zájezd Severní Peru | Pán ze Sipánu - měděný šperk

Zájezd Severní Peru | Pyramida kde ležel Pán ze Sipánu.

Zájezd Severní Peru | Pán ze Sipánu zlaté hrudní plátky.

Zájezd Severní Peru | Pán ze Sipánu "klobouk"

více fotografií Severní Peru >>>